Atatürk’e Atılan İftiralar

Atatürk’e Atılan İftiralar

Kitap Trabzonlu Oktay Keleş tarafından yazılmış. Kitap ele aldığı konuları tartışmaya kapatacak şekilde anlatıyor. Açıksözlü, belgelere dayalı ve gerçekleri savunduğu için faydalı bir eser olmuş. Eğer Atatürk hakkında asılsız iddialar kafanı karıştırıyorsa tavsiye ediyorum. 

Bu zamana kadar Atatürk hakkında söylenen birçok asılsız iddia duydum. Kitap duyduklarım ve daha fazlasını ele almış. Kitabı okumadan önce belgeler göstermeden tartışma havası içinde yazılmış bir kitap zannediyordum. Fakat nefret söylemi olmadan ve tarihi belgeler göstererek yazılmış. Ayrıca okurken tarihin kokusunu alıyorsunuz. Tarih okumasını sevdiğim için zevkliydi.

Atatürk’ün dine karşı bakış açısı, tartışmaya açık konuşmaları gibi birçok konu gerçekten yanlış anlaşılabilir. Buna sebep olan en büyük şey konuşulan dil. O zamanın konuşma dili, mecazi anlatımı ve kelimeler farklı. Arapçadan yola çıkarsak bir kelimenin onlarca farklı anlamı oluyor. O yüzden özellikle tarihi olayları o zamanın dili, şartları ve bakış açısıyla değerlendirmek lazım.

Bir diğer konu ise imla kurallarından kaynaklanan hatalar. Bazıları yazılan yazıları farklı anlamlara çekebilir fakat bunu yapmadan önce iyi araştırıp düşünmek lazım. Çünkü harf dervrimi yeni yapılmış ve alfabe değişmiş. Elbette insanların yanlış yazması veya hata yapması doğal. Dilersen o dönemin resmi yazılarına, gazetelerine veya kitaplarına bakabilirsin. Eminim hepsinde de hata bulacaksın. Bu o dönem için oldukça normal karşılanabilecek bir durum. 

Kitabın bendeki baskısı İlgi Kültür Sanat yayınlarına ait. Kapak tasarımı rengi ve sadeliği açısından hoşuma gitti. Kitap 269 sayfa ve bir gecede bitirdim 🙂 uykumun kaçtığı bir geceydi 🙂 Yozgat sahaftan almıştım fiyatını hatırlamıyorum. Fakat az önce internetten bulduğum fiyat şöyle: ikinci el; 16 sıfır; 32,5 . Fiyatı hatırlamadığımı söylemiştim fakat bu fiyatlar açıkçası bana biraz pahalı geldi 🙂 Her şeye zam bu ne yav bari kitaplarımızı bırakın demi 🙂

Kitabın Ele Aldığı Başlıca Konular

Mason duruşu meselesi: Atatürkün fotoğraflarda masonların verdiği pozu verdiği ve mason olduğu iddialarını ele alıyor. Bahsedilen duruş aslında Türklere özgü bir duruş ve masonlukla alakası yok.

Bahsedilen Duruş

Atatürkün mal varlığı meselesi: Biliyoruz ki Atatürk vefat etmeden birkaç sene önce bütün mal varlığını devlete bağışladı. Üstelik bu yasal olarak mümkün olmadığı için sırf Atatürk için özel bir yasa çıkartıldı ve Atatürk bu yasa sayesinde vasiyeti doğrultusunda bütün mal varlığını milletine bağışladı. 

Halifelik meselesi: Halifelik meselesini kitaba göre ele almadan önce bahsetmek istiyorum ki halifelik bazı kesim tarafından zannedildiği gibi dinin islam dininden gelen kutsal bir makam değil. Arapça da hlf kökünden geliyor ve devlet yöneticisi anlamına geliyor. Yani islami bir makam değil. Sadece devlet yöneticilerine araplar tarafından söylenen kelime. 

Atatürk ise halifeliği kaldırmadı. Halifelik için çıkartılan kanunu incelediğimizde halifeliği ve yetkilerini TBMM’YE verildiğini ve kaldırılmadığını görürüz. 

Kitap ele aldığı ve incelediği konuları soru işareti bırakmadan sonlandırıyor. Bu yüzden kitaba başlamadan önceki beklentilerimi fazlasıyla karşıladı. Eğer aklında soru işaretleri varsa veya Tarih okumasını seviyorsan tavsiye ederim. 

Enes Polat

Hayatın yerden yere vurduğu gençler arasında kaldım ve o darbelere yenilmek yerine ders çıkartıp yoluma devam etmeyi tercih ediyorum. İnancım beni yükseltecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.