Başarısızlık Kaderin Değil

Başarısızlık Kaderin Değil

Başarısızlık Kaderin Değil, öz farkındalık ve kişisel gelişim alanında birçok esere imza atmış John C. Maxwell’a ait.  Anladığım kadarıyla yazar kitap bastım demek için veya sırf kazanmak için yazmıyor. Çünkü kitap gerçekten her sayfasıyla faydalı. Mesela ben kitap okurken not edilmesi gereken yerlerin fotoğrafını çekerim ve günün sonunda notları o şekilde alırım. Bu kitabı okurken kamera elimden düşmedi. Kendimi korsan PDF’ci gibi hissettim 🙂 Ama değilim emeğe saygı lütfen 🙂

Kitabın öğretmek istediği şey başlıktan net bir şekilde anlaşılabilir zate 🙂 Başarısızlık kaderimiz değil. Kader bizim elimizde olmayan ve müdahale edemeyeceğimiz, değiştiremeyeceğimiz olaylardır. (Aslında bu kader konusu için bir yazı hazırlamam gerekiyor çünkü çok uzun karmaşık ve anlaşılması gereken bir konu.)

Ve eğer başarısızlık dışarıdan gelen kaderin suçu değilse bizim içimizden gelen bir şeylerin sorumluluğundadır değil mi 🙂 Kitabın ele aldığı ilk konu da bu zaten, o içimizden gelen şey. Yani davranışlar. 

Kitaba göre “Pek çok insan yaşamlarını geliştirmek için dünyayı değiştirmek ister, ama önce değiştirmeleri gereken dünya onların içindedir. / Syf 22” Yani sen kendini geliştirmek istiyorsan önce kendinden ve davranışlarından başlamalısın. Davranış kişinin durum veya olaylara karşı düşünce veya tepkileri. 

Küçükken anlatılan bir deneyi anlatmak istiyorum. Japon öğrencilere yeni bir bitki keşfettiklerini ve bu bitkinin temas halinde aşırı bir şekilde kaşındırdığını söylerler ve buna inandırılırlar. Ve bitkinin aslında böyle bir etkisi olmamasına rağmen inandırılmış öğrenciler o bitkiye dokunduğunda gerçekten kaşınırlar. 

Zamanını bilmediğim bir süre önce idam mahkumlarını zehirli olduğuna inandıkları için domates yemeye zorlarlarmış. İşin garip tarafı mahkumların ölmesi. 

Bunları anlatmamın sebebi sen neye inanırsan, nasıl tepki verirsen ve kendini nasıl temkinlersen o gerçekleşir. Kazananlar sahip olduklarına kaybedenler ise sahip olamadıklarına odaklanır.

Kitap bunu hem en ince ayrıntısına kadar hem de ilgi çekici bir şekilde anlatıyor. Anlatımı ve içerik kalitesi olarak kazanabileceğin bir kitap. 

Kitabın bendeki baskısı Kalipso yayınlarına ait ve kapağı resimdeki gibi. 256 sayfa ve toplu indirimden 5 liraya almıştım. Kapak tasarımı ders kitabıymış gibi olduğu için bence daha çekici bir tasarım yapılabilirdi. Kağıt ve baskı kalitesi güzel. Memnun kaldım. 

Kitap Özeti

Davranışlar her ne kadar kalıtsal zannedilse de bu tamamen doğru değildir ve kişi kendi davranış ve düşüncelerini kontrol edip yönlendirebilir. Ve bu sayede hayatı istediği yönde değişir. Ancak bazen davranların da kontrolünde olmayan durumlar gerçekleşebilir. Bu durumda yapmamız gereken şey yapılacak bir şey varsa yapmak ve yapılabilcek bir şey yoksa düşünüp stres yapmamaktır. Ne de olsa stres yapmak elimizde olmayan ve düzeltemeyeceğimiz bir durumu veya olayı değiştiremez. 

Ancak davranışlarımızı kontrol altına almadan önce hangi durumlarda nasıl tepkiler veriyoruz ve ne düşünüyoruz tespit etmeliyiz. Yani bir şeyin kontrolünü almak istiyorsan ilk önce onu tanımalısın. Kendini ve davranışlarını tespit etmeli onları tanımalısın. Değiştirmek ve kontrol etmek sonra gelir.

Davranışlarımızı kontrol etmek ve yönlendirmek her ne kadar mümkün olsa da bunun önünde de engeller var. Hatta bazen farkına bile varmadan durum kontrolden çıkabilir ve hayatın akışında davranışlarımızı kontrol etmemiz gerektiği gerçeğini unutabiliriz. 

Bu engellerden bazıları cesaretsizlik, değişim, korku, sorunlar ve başarısızlık. Yaşamak veya mücadele etmek için isteğin veya motivasyonun kalmadığı zaman negatif düşüncelerini durduramayabilir ve kendini bir kısır döngünün içerisinde bulabilirsin. 

Değişim seni ürkütebilir ve değişmek istemediğin için farkında olmadan konfor alanını terk edemeyebilirsin. Ve bu da senin kontrolünde olmayan bir hayata geçmene sebep olabilir.

Korku ise seni hapseder ve tıpkı umudunun kalmadığında olduğu gibi seni kısır bir döngüye sokar. Korkularını tanımak ve kontrol etmek davranışlarını kontrol etmeni sağlayacak kapının bir anahtarı.

Başarısızlık sadece bir illüzyon. Mesele senin olaya nasıl baktığınla ilgili. Başarılı olan insanların ve başarısız olan insanların hayatlarını inceleyip karşılaştırdığında bir şeyi bariz fark edeceksin. Başarılı insanlar tökezlediğinde veya kaybettiğinde bu duruma öğrenilmesi gereken bir ders, bir tecrübe olarak bakarlar. Kaybedenler ise yolun sonu olarak görürler.

Sorunlar sadece aşılması gereken engellerdir. Şartlar ne olursa olsun hiç kimse (Zengin, fakir, hasta, başbakan…) engelsiz bir hayat yaşamaz. Hayatın ve yaşamların bütün olasılıklarında engeller var. O yüzden engelleri son durak olarak değil aşılması gereken tümsekler olarak gör.

Kitabı bitirdiğin zaman davranış ve başarı konusunda bakış açım değişti. Her ne kadar daha önce bu konularda bilgi sahibi olsam da bir konuyu her yönüyle incelemek insana yeni şeyler öğretiyor. Ve kesinlikle bu tür bilgilerin biri diğerinin yerini almıyor. Ancak birbirlerini tamamlayan bir puzzle gibi. 

Eğer bu konulara meraklıysan veya eksiklerin varsa ve hayatında bir şeylerin yanlış gittiğini fark edip tam olarak sebebini bilmiyorsan başlangıç için tavsiye edebileceğim bir kitap. Umarım doğru ve iyilik dolu bir hayat yaşarsın. Sevgiyle 🙂

Enes Polat

Hayatın yerden yere vurduğu gençler arasında kaldım ve o darbelere yenilmek yerine ders çıkartıp yoluma devam etmeyi tercih ediyorum. İnancım beni yükseltecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.