Parantez İçi Bölüm-2

Elon Musk, kalıpların dışına çıkarak düşünmeyi seviyor. Bütün dünya uzay yolculuğu için mekiklerin ağırlığını azaltmaya çalışırken o tam tersini yapıyor.  Seri girişimci Musk’ın son hamlesi, insanlara Ay’ın etrafında tur attırmak. İki varlıklı ‘uzay turisti ’ Musk’ın SpaceX şirketine yüklü miktarda para verdiler bile. /Elon MUSK-Ahmet SEYREK Syf: 31/

(Vay be! Adamdaki vizyona bak. Bu cümleleri okuduğum zaman aklıma hemen Scooby Doo Çılgın Ay Canavarı geldi. İzlemediysen spoiler vermeden anlatayım, milyarder bir vizyoner sıradan insanları Ay seyahatine göndereceği bir programın ilk seferinde Scooby Doo ve ekibini de götürür. Bir önceki bölümde bahsettiğimiz konuyu hatırlamamız gerekiyor galiba 🙂 İnsan küçükken veya yetişkinken fark etmez, kendisine ilham veren şeyleri unutmamalı. Bunun farkına vardıktan sonra bana ilham veren filmleri, dizileri, şarkıları veya karakterleri barındıran bir klasör yapmaya karar verdim. Sen nasıl yapardın bilmiyorum ama ben eskiden ders çalışırken bana ilham veren filmleri kulaklığıma takar ve film dinleyerek ders çalışırdım. Çünkü bir yandan o filmi dinlerken bilinç altım aslında şunu istiyordu, olmak istediğim dünya orası ve onun için çalışmalı, olmak istediğim kişi olmalıyım. Senin de illaki ne kadar izlersen izle bıkmadığın film veya şarkı vardır. Tavsiyem bir kez bile olsun bunu dene. İnan bana ne demek istediğimi hissedeceksin 🙂 )

Müzik notalar arasındaki alandır. / Azla Mutlu Olmak- Francine JAY Syf: 23/

(Bu kitabı Google Play Kitaplar’dan satın aldım. Çalıştığım yere veya kitap götüremeyeceğim yada götürmek istemediğim yerlerde okumak için e-kitap okumayı seviyorum. Biraz da telefon denen akıllı cihazımı faydalı bir şekilde kullanmak istediğim için 🙂 Kitap minimalist bir hayatın neler kazandıracağından ve minimalist bir yaşam biçimini elde etmek için ne yapmamız gerektiği konusunda kılavuz niteliğinde. Bu minimalizm benim karşıma bir YouTube videosunda denk gelmişti. Videoda kısaca minimal bir hayatın ne kadar faydalı ve zevkli olduğundan bahsediyordu. Biraz araştırdım ve gerçekten de öyle 🙂  )

(Mesela dağınık bir odanın zihni ne kadar yorduğundan ve fazlalığın beynimizi meşgul ettiğinden, aynı zamanda da düzenli olduğumuzda ne kadar özgür hissettiğimizden bahsediliyordu. Normalde çok dağınık biriydim ve çok fazla gereksiz eşyam vardı. Bir an olsun hak buldum ve empati yaptım. Haklı olduğunu anladım ve fırsat bulduğum ilk zamanda kıyafetlerimden tut kitaplarıma kadar odamı baştan aşağıya sınıflandırıp düzelttim. Ve zihnim o kadar rahatladı ki. Normalde sürekli anahtarını veya cüzdanımı kaybeden ve ararken kendimi strese sokan birisi olarak bunu neden daha önce düşünemedim dedim kendi kendime. Aslında Annem her zaman düzenli ve dağınık olmamam gerektiğini söylerdi ama o zamanlar düzenli olmak yapmak zorunda olduğum bir şey gibi geliyordu. Şimdi ise bu hayat felsefesine dönüştü. )

Yeterince sahip olduğunu bilen kişi zengindir. / Azla Mutlu Olmak- Francine JAY Syf: 29/

(Bir çocuk düşün. Anne babasından sürekli oyuncak araba istiyor ve buna dayanamayan ebeveynler dökülen onca gözyaşının ardından nihayet çocuklarına istediği arabayı alıyorlar. Sence kaç gün sonra çocuk o arabadan sıkılır? İnan bana dakikalar sonra bile çocuğun gözünde değerini kaybeden oyuncaklar gördüm 🙂 Bu sınırsız istekle dolu çocuk kendisini bir şeylerden mahrum kalmış ve fakir hissediyor. Başka bir örnek verecek olursam, etrafımda hep daha fazla para isteyen ve zenginlik hayalleri kuran arkadaşlarıma şunu soruyorum. İstediğin kadar parayı aldıktan sonra ne yapacaksın? Ondan sonra? Peki ya ondan sonra. Eğer bir hedefin yoksa hayat boş gelecektir. Mesele her istediğini elde edebilecek kadar zengin olmak değil. Asıl mesele hayatına anlam katmak ve vizyonun için çalışmaktır. Bu elbette kolay olmayacak. )

(Yine hoşuma giden başka bir örnek daha vermek istiyorum. Bir an için şunu düşün, dünyada tek başına kaldın ve herşey sana ait. İlk yapacağın şey gidip en pahalı kıyafetleri giyinmek ve en pahalı takılar, en pahalı saati takınıp en lüx arabaya binmek. İkinci gün? Belki ne yapmak istediğini düşünür gitmek istediğin bir yere gidersin. Bir hafta yada bir ay sonra? Bir zaman sonra dünyada sadece sen olduğun için ihtiyacın geldiğinde ortalık yere pislerdin. Tıraş olmaz hatta bir zaman sonra kıyafet bile giymez bir hayvan gibi karnını doyurmak ve uyumak için yaşardın. Bu örnekler umarım kafanda bazı kapıların açılmasına sebep olmuştur. )

(Evet sevgili dostum bir bölümün daha sonuna geldik. Bölümler şu an için kısa biliyorum ama bunun ilk sebebi bu yeni formatta acemi olmam, ikinci sebebi ise o kadar güzel yazıyorum ki bundan zevk alıyorsun ve zaman senin için çabuk geçiyor 🙂 Kendine çok iyi davran seni seviyorum 🙂 )

Enes Polat

Hayatın yerden yere vurduğu gençler arasında kaldım ve o darbelere yenilmek yerine ders çıkartıp yoluma devam etmeyi tercih ediyorum. İnancım beni yükseltecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.