Netokulum Hakkında

Evrenin uzak köşelerinde ufak bir gezegende kurulmuş bir medeniyet vardı. Huzur içinde yaşayan bu topluma bir gün istilacılar dadandı. Ve medeniyete fesat tohumları ekip ayrıldı. Artık ulusları parçalanmış, düşman karşısında güçsüz durumdalardı. İlginç olan tarafı ise tekrar birleşmeleri için bir engel yoktu ve eğer güçlerini birleştirirlerse eskisinden daha yüksek bir medeniyet inşa edebilirlerdi. Engel olmamasına ve güçleri olmasına rağmen bunu yapamıyorlardı. Çünkü düşman giderken bu toplumun inancını da götürmüştü.

Hikaye hoşuma gitti belki ilerde devamını getiririm 🙂 Etrafımda olumsuzluklara odaklanmış çok fazla insan var. Ve bu cümleleri duymak beni bu işe yönlendirdi “Abi burası Türkiye, burda bişey yapılmaz. Ne kitap okuyan var ne sanatla ilgilenen. En iyisi dil öğrenip yurt dışına gitmek. ” evet dil öğrenmek gerekli ve seyehat etmek çok güzel bir şey 🙂 “Param yok ki nasıl yapayım? Bu iş için sermaye gerekli. Geçinmekte bile zorlanıyorken nasıl bu riske gireyim? Ya batarsak? ” batmanın bir son olmadığını anlatmaya çalışırken bankadan borçlarımı ödemem gereken bildirimler gelir 🙂 “Abi gittik mühendis olduk, öğretmen olduk ama atama yok iş bulamıyoruz. Ne yapabilirim ki?” Elon MUSK’ da bir mühendis ama diplomalı değil. SpaceX için Ruslarla roket almak için görüşme olumsuz geçince, dönüş uçağında roket yapmanın satın almaktan daha ekonomik olduğunu keşfetti ve yaptı. Belirlemen gereken şey sen bir mühendis mi olmak istiyorsun yoksa çalışan mı? 

Gibi gibi… 

Bir düşünce bazen aklımıza birden gelmiş gibi olsa da aslında o fikir bilinç altımızın topladığı verilerin bütünüdür. Newton sıradan bir insandı ve bilimden bir haberdi, sonra kafasına elma düşünce yerçekimini fark etti. Hayır, Newton’un zihni fizik ve bilime o kadar odaklanmıştı ki elma kafasına düşünce aklına gelen şey “Ahh! Lanet olsun beni mi buldun kafam acıdı! ” olmadı ve yerçekiminin varlığını fark etti.

Hayatımda bu tür olaylar çoğaldıkça benim de kafama bir elma düştü ve çalışmalara başladım. Okudum araştırdım öğrendim, okuyorum araştırıyorum öğreniyorum ve sorguluyorum. Ortaya Netokulum gibi bir yapı çıktı. Bu da beni elmam 🙂 

İyi de zaten online eğitim veren bir sürü platform var. Netokulumun farkı ne? Netokulumun farkı okulda öğretilmeyenleri, diğer platformların uygulamadığı eğitimler, ve okulun görmemizi istemediği gerçekleri bir araya toplamak. Bu yetmez tabi, kişisel gelişimden tut toplumsal ahlaka kadar bütün sorunlara çözüm getireceğiz ve yıllaaaarca okuyup işsizlikten korkan, bankalara borçlanıp bir ömür boyu araba ve ev taksiti ödeyen ve diğerleri daha iyisine sahip diye tüketim yarışına kendini kaptıran borç batağında debelenen bireyler yerine hayattaki amacını bilen, parasını, iradesini, gücünü ve potansiyelini bilen, kendisine ilham veren düşleri peşinde huzurlu bireyler yetiştireceğiz.

Tarihi incelediğimizde karşımıza medeniyet olarak döneminin uç noktasına ulaşmış medeniyetleri görürüz. Peki sadece tarih kitaplarında yazanlar kadar mıyız? Elbette hayır. Henüz keşfedemediğimiz birçok toplum var. Neden bazılarını zaman yok ederken bir kısmı binlerce yıl sonra bile ismini yeryüzüne kazımış ve hala yaşamakta?( Antik Mısır, Sümerler, Türkler…) Çünkü üstün yetenek ve bilgi ile yapılmış yapıları ve yaşantılarını anlatan yazıları yani dünyaya bıraktıkları izler sayesinde. 

Bahsi geçen yazılar, kültürler, yapıtlar ve daha fazlası kolay elde edilir cinsten değil. Büyük toplulukları medeniyet hatta imparatorluk yapan şey bilgi ve eğitimdir. Tek derdi karnını doyurmak ve doğanın tehlikelerinden korunmak olan kaç kabilenin ismini ve eserlerini tarih kitaplarında gördün? 

Bilgisizlik ve eğitimsizlik günümüz toplumlarında ilk önce yönetimde adaletsizliği, rüşveti ardından baskıyı, açlığı ve sefaleti getirir. Bu durum iç savaşa kadar gidebilir. 

Atalarımız uykuyu zaman kaybı görüp zamanlarının neredeyse tamamında bir ömür boyu çalışmış, okumuş, başta kendine olmak üzere bilime, toplumlara, kitaplara durmadan yenilikler getirmiştir. 

Atatürk yeri gelir sabaha kadar kitap okur ve araştırmalar yapardı.  İbni Sina çok küçük yaşlarda özel dersler verdirilerek yetiştirilmiştir. Matematik, hukuk, mantık, felsefe ve tıbbı çok küçük yaşta öğrenmiş, 10 yaşında Kur’an-ı Kerim’i ezberlemiş ve 16 yaşında ünlü bir hekim olmuştur. 18 yaşındayken Samani Hükümdarı Nuh bin Mansur’un hastalığını tedavi etmiştir yaklaşık 276 kitabı vardır. Bir çoğumuz 276 kitabı okumamıştır belki de. Einstein, Farabi, Hawking, Musk…

Bu insanlar uzaylı mı? Ya da süper kahraman mı? Hayır. Sadece disiplinli ve ne istediğini bilen insanlar. Eminim istedikleri şey iyi maaşlı bir işe girip kredi ile geçinmek değildi. Korktukları şey ise borçlarını ödeyememek veya toplumda statü sahibi olamamak değildi. Çünkü büyük çoğunluğu kendi zamanında anlaşılamamış ve dışlanmış hatta bazıları cezalandırılmış.

Eğitim ve kişisel gelişimin önemi ve gerekliliği gayet açık. Netokulum insanların eğitim görmek için, öğrenmek için herhangi bir kuruma gitmeye gerek kalmamasını, gününün tamamını hatta senelerini vererek oyalanmak yerine öğrenmeye odaklanmayı planlar. Ve bunun için her bir proje zamanı geldiğinde uygulanacaktır.

Bu konu hakkında çalışmalarımız durmadan devam ediyor ve istenilen seviyeye ulaşsak bile daha iyisine odaklanmayı hedefliyoruz. İnsanların para kazanmak için değil toplumu ve medeniyeti yükseltmek için çalıştığı bir dünya hayal ediyoruz. Sağlıcakla kal.

Netokulum Kurucu Üyesi Enes POLAT

ANASAYFA

Enes Polat

Hayatın yerden yere vurduğu gençler arasında kaldım ve o darbelere yenilmek yerine ders çıkartıp yoluma devam etmeyi tercih ediyorum. İnancım beni yükseltecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.